Aktualności

Ukradli rower! Co robić?

altNiestety, ale prawda jest taka, że nie ma stuprocentowej metody zabezpieczenia roweru przed kradzieżą - złodzieje byli i będą. Możemy oczywiście inwestować w blokady i zabezpieczenia, ale co zrobić kiedy jednak ktoś "pożyczy bez zgody" nasz rower?

Co jakiś czas pojawiają się informacje, że komuś skradziono rower. Niestety, ale im więcej jest rowerów to takie wieści będą się częściej powtarzać. Na fotografii obok rower Sebastiana - jednego z zabezpieczających przejazdy Masy Krytycznej, skradziony 22 marca ok godziny 11. sprzed budynku przy al. Kościuszki.

Przede wszystkim trzeba codziennie pamiętać o bezpieczeństwie: o tym jak należy przypinać rowery do stojaków pisaliśmy w osobnym artykule (kliknij).

Dzisiaj jednak informacja co zrobić, jeśli rower zostanie już skradziony. O tym co trzeba robić opowiada Michał Kaźmierczak, któremu rower skradziono kilka miesięcy temu. Między innymi dzięki temu, że wiedział co zrobić, rower odzyskał po kilku dniach.

Jak to się stało?
MK: Rower skradziono mi kiedy byłem w pracy, między 16 a 1 w nocy, więc nie mogłem stwierdzić o której dokładnie to się stało. Od razu zadzwoniłem na policję i powiedziałem że stało się to "przed chwilą", było to ważne bo wymusiłem by został nadany "komunikat do wszystkich patroli policji".

Co zgłosiłeś policji?
Oczywiście należało podać szczegóły charakterystyczne dla roweru. Jeśli sprawa jest 'świeża' to zwiększamy tym swoje szanse na odnalezienie roweru. Kolejnym krokiem jest odebranie telefonu z policji, która poinformuje nas, że żaden patrol nie przyjedzie na miejsce zdarzenia i sami musimy się udać na najbliższy komisariat policji.

Co wtedy?
Zabieramy ze sobą wszystkie dokumenty od roweru (w przypadku oczywiście nowego roweru). W moim przypadku ważna była faktura zakupu roweru na której był spisany numer ramy. Policja zapisuje numer do bazy skradzionych rowerów, podczas kontroli czy odnalezienia będą wiedzieć do kogo rower należy, no i to tyle co oni mogą zrobić.

Ale przecież Twój rower policja odzyskała
Tak, tylko że przypadkiem. Dostali wezwanie, że dziewczyna rozpoznaje złodzieja, który dzień wcześniej ukradł jej portfel, gdy policja go zatrzymywała, to był on w trakcie sprzedaży mojego roweru. Przypadek i szczęście, które życzę każdemu w podobnej sytuacji.

To wszystko co możemy zrobić?
Mnie osobiście policjant powiedział, że najlepiej roweru szukać na własną rękę. Jestem pełen podziwu dla komunikacji pomiędzy uczestnikami Masy Krytycznej, warto rzucić informację na forum czy facebooka. Dziś wracając z pracy widziałem pełno rowerzystów, którzy wypatrywali skradzionego roweru prawie na każdym skrzyżowaniu w centrum. Uważam jednak, że taki złodziej nie zrobi nic w dniu kradzieży, to dla niego duży stres i adrenalina, musi ochłonąć. Niemniej liczy on na szybką sprzedaż roweru.

Tak więc co więcej proponujesz?
Warto odwiedzić nazajutrz rano po kradzieży targowiska, szczególnie rynek Bałucki, Górniak, giełdę samochodową w niedziele. Ja sam wydrukowałem sobie ulotki ze zdjęciem roweru i charakterystycznymi szczegółami, zaoferowałem nagrodę za pomoc w odnalezieniu. Ulotki rozdawałem na wspomnianych targowiskach, patrolom straży miejskiej, policji, przechodniom i rowerzystom. Wypatrywałem rowerów na ulicach i gdybym był w tym momencie, gdy złodziej sprzedawał mój rower, a było to na ulicy Piotrkowskiej, to sam bym go odnalazł. Dlatego im więcej rowerzystów i znajomych zainteresuje się tym zdarzeniem, to szanse na odnalezienie roweru są na prawdę spore.

{hb}

Rowerowa Łódź Menu

Rowerowy budżet obywatelski

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Aktualności

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Ubezpieczenie roweru

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow