Liczydła powracają

Liczydła rowerowe powracają

sukcesJeszcze w tym tygodniu ZDiT ogłosi przetarg na wykonanie aż 9 urządzeń do zliczania ruchu rowerowego - tzw liczydeł. Staną w różnych częściach Łodzi 

Wizualizacja liczydła, które ma być dopasowane wyglądem do innych mebli miejskich.Na zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele ZDiT zapowiedzieli ogłoszenie przetargu na ustawienie w różnych częściach miasta - przy głównych drogach dla rowerów, aż 9 liczydeł rowerowych. Mają one pozwolić dobrze ocenić ruch rowerowy napływający do centrum. Urządzenia mają zacząć działać jeszcze w lecie 2016. 

Liczydła mają stanąć przy drogach dla rowerów

  1. al. Jana Pawła II - ul. Pabianicka 
  2. al. Włókniarzy - al. Mickiewicza 
  3. ul. Legionów - al. Włókniarzy 
  4. ul. Limanowskiego - al. Włókniarzy (rondo Korfantego)
  5. ul. Zgierska - ul. Julianowska 
  6. ul. Wojska Polskiego - ul. Sporna 
  7. al. Piłsudskiego - al. Rydza-Śmigłego 
  8. ul. Paderewskiego - ul. Rzgowska 
  9. ul. Piotrkowska - al. Mickiewicza 

Łódź była pierwszym miastem w Polsce z takim urządzeniem. Zostało ono uruchomione pod koniec 2011 roku i stało vis a vis Centralu. Obecnie podobne urządzenia mają Szczecin i Gdańsk, a kolejne miasta przygotowują się do zainstalowania.

Materiał prasowy ZDiT

Urządzenia zliczające według specyfikacji przetargu mają być stalowe/poliwęglan o wysokości nie mniejszej niż 2200 mm, szerokości nie mniejszej niż 650 mm i grubości nie mniejszej niż 150mm wraz z fundamentem zapewniającym stabilność. Wyświetlacze diodowe o wymiarach szerokości nie mniejszej niż 520 mm i wysokości nie mniejszej niż 118 mm. Obudowa liczydła w kolorze RAL 7016. Detekcję należy wykonać za pomocą dwóch pętli umożliwiających określenie kierunku jazdy. Zamawiający dopuszcza nieliczenie rowerów jeśli odległość pomiędzy nimi jest mniejsza niż 0,5m oraz gdy w strefie detekcji znajduje się dwóch rowerzystów. Liczydła mają być wyposażone w czujnik temperatury zewnętrznej i sekwencyjnie wyświetlać jej wartość. Kolor wyświetlanych symboli – biały lub bursztynowy.

Tablica centralnie pokazująca wszystkie odczyty, ma stanąć niedaleko dworca tramwajowego centrum. 
Wykonana z poliwęglanu/aluminium o wysokości nie mniejszej niż - 2490 mm, szerokości nie mniejszej niż 750 mm oraz grubości 140 - 240 mm, średnica podstawy 300 mm, długość elementu kotwiącego min 450 mm. Tablica Informacyjna dwustronna podświetlana, podświetlenie uruchamiane razem z oświetleniem ulicznym. Zasilanie pobrać z najbliższego słupa lub sterować zegarem astronomicznym.
Jedna strona będzie zawierała mapę Łodzi z lokalizacjami stacji roweru publicznego. Strona druga będzie zawierała mapę miasta z naniesionymi drogami rowerowymi z lokalizacją liczydeł wraz ze zbiorczym wyświetlaczem diodowym o wymiarach: szerokości nie mniejszej niż 520 mm i wysokości nie mniejszej niż 118 mm oraz wyświetlaczami LCD o przekątnej 4 cali dla każdego liczydła.
Wyświetlacze LCD umieszczone na mapie w sąsiedztwie lokalizacji poszczególnych liczydeł będą pokazywały w czasie rzeczywistym natężenie rowerzystów w dwóch kierunkach, a wyświetlacz diodowy będzie wskazywał łączną ilość rowerzystów z poszczególnych lokalizacji. Kolorystyka Tablicy SIM oraz poszczególne symbole, kolory czcionki etc. musza być zgodne z Systemem Informacji Miejskiej.

Pomiary dostępne w internecie
Wykonanie aplikacji w formie przeglądarki www umożliwiającej podgląd w formie statystyk i wykresów natężenia ruchu rowerów z urządzenia detekcyjnego w interwałach godzinowym, dziennym, miesięcznym i rocznym z podziałem na kierunki lub łącznym, jeżeli dotyczy to pętli indukcyjnych nie mierzących kierunków. Aplikacja pracująca w środowiskach Windows, Mac oraz Android za pomocą zdalnego dostępu do 5 przeglądarek internetowych. Aplikacja musi mieć możliwość zliczenia danych z 30 liczydeł rowerowych i max. 120 pętli indukcyjnych. Aplikacja musi mieć możliwość generowania pomiarów do pliku Excell w dowolnym wskazanym przez użytkownika przedziale czasu i interwale czasowym. Aplikacja musi być ogólnie dostępna.

{hb} 

MEDIA 
Dziennik Łódzki "Dziewięć liczydeł rowerowych stanie w Łodzi"
TvToya "Liczenie rowerzystów" 
Radio ESKA "Łódzcy rowerzyści zostaną policzeni [AUDIO]. Gdzie staną liczydła?" 
Gazeta Wyborcza "Łódź policzy rowerzystów. Na drogach staną liczydła" 
Radio Łódź "W Łodzi policzą rowerzystów" 

Rowerowa Łódź Menu

Rowerowy budżet obywatelski

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Aktualności

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Ubezpieczenie roweru

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow