Toruń 2014

Toruń 2014

Wizyta w Toruniu w listopadzie 2014 była okazją do zobaczenia najnowszych realizacji rowerowych w tym mieście. Ale na filmie widać także strefy uspokojonego ruchu utworzone już dobrych kilka lat temu

 Ta ulica jest jednokierunkowa, ale tylko dla samochodów. Znak zakazu wjazdu nie dotyczy rowerów i wózków rowerowych (riksz). Nie trzeba było też niczego malować.Ta ulica jest jednokierunkowa, ale tylko dla samochodów. Znak zakazu wjazdu nie dotyczy rowerów i wózków rowerowych (riksz). Nie trzeba było też niczego malować.

Bo skręcać mogą jedynie rowery i wózki rowerowe.Bo skręcać mogą jedynie rowery i wózki rowerowe.

Kolejna ulica jednokierunkowa tylko dla samochodów. Znowu żadnego malowania pasów, a dopuszczenie ruchu rowerów jedynie za pomocą znaków pionowych.Kolejna ulica jednokierunkowa tylko dla samochodów. Znowu żadnego malowania pasów, a dopuszczenie ruchu rowerów jedynie za pomocą znaków pionowych.

Kolejna ulica z dopuszczonym ruchem rowerów w obu kierunkach.Kolejna ulica z dopuszczonym ruchem rowerów w obu kierunkach.

Dopuszczenie ruchu rowerów w obu kierunkach na ulicach wyznacza się jedynie znakami pionowymi.Dopuszczenie ruchu rowerów w obu kierunkach na ulicach wyznacza się jedynie znakami pionowymi.

Kolejna ulica dwukierunkowa tylko dla rowerów. Strona parkujących samochodów nie ma znaczenia.Kolejna ulica dwukierunkowa tylko dla rowerów. Strona parkujących samochodów nie ma znaczenia.

Ulica jednokierunkowa? Nie dla rowerów.Ulica jednokierunkowa? Nie dla rowerów.

Takich ulic w Toruniu jest sporo.Takich ulic w Toruniu jest sporo.

Wspólny pas do skrętu w lewo i do jazdy prosto (dla rowerów). Za skrzyżowaniem jest kontrapas rowerowy.Wspólny pas do skrętu w lewo i do jazdy prosto (dla rowerów). Za skrzyżowaniem jest kontrapas rowerowy.

Po co ta strzałka? Bo to pas jednokierunkowy, a nie jak w Łodzi fantazja niedouczonych inżynierów ruchu.Po co ta strzałka? Bo to pas jednokierunkowy, a nie jak w Łodzi fantazja niedouczonych inżynierów ruchu.

Sygnalizacja działa na tym skrzyżowaniu przez całą dobę, ale na wypadek awarii ustawiono znak zakazujący wówczas wjazdu rowerem.Sygnalizacja działa na tym skrzyżowaniu przez całą dobę, ale na wypadek awarii ustawiono znak zakazujący wówczas wjazdu rowerem.

Inaczej niż w Łodzi - kontrapasy rowerowe się buduje, a wypustki dla niedowidzących (przed przejściem dla pieszych) są układane prawidłowo.Inaczej niż w Łodzi - kontrapasy rowerowe się buduje, a wypustki dla niedowidzących (przed przejściem dla pieszych) są układane prawidłowo.

Niedawno utworzony pas ruchu dla rowerów zakończony śluzą rowerową do jazdy prosto i do skrętu w lewo.Niedawno utworzony pas ruchu dla rowerów zakończony śluzą rowerową do jazdy prosto i do skrętu w lewo.

Drobnostka a cieszy - wyjazd z osiedlowego parkingu na drogę dla rowerów.Drobnostka a cieszy - wyjazd z osiedlowego parkingu na drogę dla rowerów.

Tam gdzie na skrzyżowaniu nie ma ruchu samochodów (trwają prace) wyłącza się sygnalizację świetlną. W Łodzi policja twierdzi, że tak się nie da.Tam gdzie na skrzyżowaniu nie ma ruchu samochodów (trwają prace) wyłącza się sygnalizację świetlną. W Łodzi policja twierdzi, że tak się nie da.

Stacja dokująca rowery publiczne w Toruniu.Stacja dokująca rowery publiczne w Toruniu.

Jest przewężenie, ale na tyle szeroko że dojazd ma nawet duża śmieciarka. Jak wszystkie pojazdy jeździ tam spokojnie.Jest przewężenie, ale na tyle szeroko że dojazd ma nawet duża śmieciarka. Jak wszystkie pojazdy jeździ tam spokojnie.

Szykany skutecznie wymuszają wolniejszą jazdę. Na tym osiedlu ma być bezpiecznie i cicho.Szykany skutecznie wymuszają wolniejszą jazdę. Na tym osiedlu ma być bezpiecznie i cicho.

Progi skutecznie przekonują także kierowców nieco szybszych samochodów.Progi skutecznie przekonują także kierowców nieco szybszych samochodów.

Strefa współdzielona. Do przestrzegania ograniczenia prędkości zachęcają garby. Rynsztok po środku - dzięki temu koszt budowy tańszy.Strefa współdzielona. Do przestrzegania ograniczenia prędkości zachęcają garby. Rynsztok po środku - dzięki temu koszt budowy tańszy.

Rowerowa Łódź Menu

Rowerowy budżet obywatelski

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Aktualności

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Ubezpieczenie roweru

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow